STAJNIA JEDNOŚLADÓW w BOROWNIE

 


Historia mojej kolekcji motocykli

 

Wszystko zaczęło się 22 sierpnia 1990 roku, kiedy to wraz z rodziną odwiedziłem mieszczące się w Świdniku przyfabryczne muzeum popularnych motocykli jeżdżących po naszych drogach juz od 1955 roku. Moje życie nabrało wtedy nowych barw. Widok stojących w szeregu "wuesek" był niesamowity i zapierający dech w piersiach. Jak się okazało, nie tylko na mnie tak podziałał czar pięknych, lśniących pojazdów. Uległ mu także mój mający wówczas 15 lat syn, który zapragnął mieć któryś z ujrzanych modeli. Marzenie syna (a poniekąd i moje) spełniłem w dniu jego urodzin, kupując mu W.S.K. 125 model MO6-B3 "Bąk". Od tego dnia rozpoczęła się nasza wspólna "choroba" potocznie zwana pasją do "jednośladowców" spalinowych.

Rok 1995 był momentem, w którym podjąłem decyzję o gromadzeniu polskich "jednośladowców". Moim marzeniem było stworzyć muzeum na wzór świdnickiego, lub choćby namiastkę czegoś co przypominałoby muzeum. Zacząłem więc skupować i montować wszystko co było polskim motocyklem. Sztandarowym pojazdem i zarazem zalążkiem wszystkiego co obecnie posiadam, jest mój pierwszy motocykl W.S.K. 125 model MO6-B1 z 1968 roku, który dostałemod rodziców i ma on dla mnie ogromną wartość.

Jak już wspomniałem, rok 1995 był przełomowy, bo właśnie wtedy postanowiłem swojej "wuesce" zapewnić doborowe towarzystwo. Szukałem jej towarzyszy po całej Polsce, a moje starania dawały szybko widoczne efekty. Rodzina motocykli rozrastała się, a moja radość była coraz większa. Jedynym co mnie przygnębiało był brak odpowiednich warunków lokalowych. Jednak od momentu, gdy zmieniłem miejsce zamieszkania, przeprowadzając się do miejscowości Borowno, sytuacja nieco się polepszyła. Od tej chwili mogłem już całkowicie oddać się swojej pasjizwiązanej z polską powojenną historią motocykli i motorowerów.

Zalążkiem mojej kolekcji były na początku nieliczne, aczkolwiek już wtedy ciekawe egzemplarze: W.F.M. 125 model MO6 z 56r., Junak 350 model M10 z 62r., motorower "Ryś" modelMR1 z 59r., W.S.K.125 model MO6-B1 z 68r. i model MO6-B3 "Bąk" z 77r. Trwające już kilkanaście lat gromadzenie i dawanie nowego życia moim motocyklom daje mi niezmiernie dużo satysfakcji. Jedynie skromne fundusze nie pozwalają na przyspieszenie rozpoczętego przeze mnie dzieła.

 
 
Młodzież w działaniu
Utworzono dzięki wsparciu "Młodzież w działaniu" w ramach projektu Akcji 1.2 "Inicjatywy młodzieżowe"